fbpx

5 zdravých a dietních alternativ ke klasickým velikonočním pokrmům

Jak kreativně servírovat vajíčkovou pomazánku.
Jak kreativně servírovat vajíčkovou pomazánku.
Ukázka velikonočního pokrmu. Délka čtení článku je 3 minuty.

Klasické velikonoční pokrmy jsou plné kalorií a tuku, což může být pro ty, kteří se snaží zhubnout nebo se snaží zdravě stravovat, velký problém. Ale nezoufejte, protože existuje mnoho způsobů, jak si užít velikonoční svátky, aniž byste museli ohrozit vaše snažení. Těchto 5 jednoduchých a chutných receptů vám pomůže se udržet ve formě i během velikonočních svátků.

Zde je 5 zdravých a dietních alternativ ke klasickým velikonočním pokrmům, které vám pomohou zůstat ve formě a zdraví:

1. Vajíčková pomazánka s avokádem

Místo klasické vajíčkové pomazánky si připravte zdravější pomazánku s avokádem. Avokádo je bohaté na zdravé tuky z řady omega 3 nenasycených mastných kyselin, které pomáhají předcházet zánětlivým procesům v těle. Recept je velmi jednoduchý: vajíčka uvařte natvrdo, oloupejte je a rozmačkejte vidličkou spolu s avokádem. Přidejte sůl a pepř dle chuti. Pomazánku můžete zjemnit několika lžičkami odlehčené majonézy Yofresh.

2. Zelená polévka

Zelená polévka je plná vitamínů, minerálů a antioxidantů. Použijte zeleninu jako špenát, brokolici, zelený hrášek a čerstvé bylinky jako je třeba petrželka. Vařte ji ve vývaru a dochuťte solí a pepřem. Pokud chcete, můžete také přidat kousky kuřecího masa nebo tofu na doplnění bílkovin.

3. Jidáše

Jidáše jsou sladké tradiční velikonoční jídlo. Abyste si jidáše mohli bez obav dopřát, tak je dobré nahradit obsažený cukr např. erythritolem, který má nulovou kalorickou hodnotu, takže tím ušetříte hodně přijaté energie. Pro ozdravení celého receptu můžete využít špaldovou mouku. Pokud použijete bezlaktózové mléko, tak vás jidáše nebudou tolik nadýmat a ještě budou příjemně nasládlé, i když do nich žádný cukr nepřidáte. Rozpuštěné máslo můžete částečně nahradit řepkovým olejem, čímž vylepšíte spektrum přijímaných tuků směrem k těm zdravějším.  

4. Mazanec 

Mazanec je dalším tradičním velikonočním pokrmem, ale obsahuje mnoho cukru a nevhodného tuku. Pokud chcete jíst na Velikonoce zdravěji, zkuste připravit mazanec s celozrnnou nebo alespoň špaldovou moukou, cukr nahraďte erythritolem a vanilkový cukr vanilkovým necukrem. Klasické mléko vyměňte za bezlaktózové. Pokud si takový mazanec dopřejete na snídani s hrnkem kakaa nebo méně tučným tvarohem, tak budete mít hezky nutričně vyváženou snídani.

5. Velikonoční nádivka 

Velikonoční nádivka je dalším tradičním pokrmem, který může být velmi tučný a kalorický. Zkuste nahradit klasické ingredience jako jsou bílé rohlíky za celozrnný toastový chléb, tučné uzené maso za uzenou kýtu nebo krůtí prsa. Mléko můžete použít opět bezlaktózové. Díky tomu si pochutnáte na méně tučném pokrmu, který bude obsahovat i více vlákniny a nezatíží vaše trávení. 

Závěr

S těmito alternativami se můžete těšit na velikonoční svátky, aniž byste museli ohrozit své zdraví nebo cíle hubnutí. Pamatujte si, že zdravé a vyvážené stravování je klíčové pro udržení dobrého zdraví a štíhlé postavy po celý rok. Neváhejte experimentovat s různými recepty a najděte si své oblíbené zdravější alternativy.

Výživová poradkyně s desetiletou praxí v podnikání v oblasti výživy a vystudovaná nutriční terapeutka. Založila dvě pobočky výživové poradny, a to v Šumperku v roce 2010 a v Brně v roce 2012. Za dobu působení jimi prošlo několik tisíc klientů. Každodenně pomáhá desítkám lidí s úpravou jídelníčku za účelem zdravého stravování, redukce či nabírání hmotnosti. V roce 2017 byla porotkyní a součástí nutričního týmu pečujícího o finalistky České MISS. Výsledky úspěšných klientů můžete najít v časopise Tina. Několikrát vystupovala v ČT v pořadu Sama doma a Dobré ráno. Pravidelně publikuje v Brněnském deníku Rovnost, její citace se objevují v článcích na internetových portálech v Česku i na Slovensku. Je nutriční garantkou celorepublikového projektu Pestrá strava – CEFF v České i Slovenské republice.

Získejte vizualizaci ZDARMA

NAJDĚTE V SOBĚ VNITŘNÍ SÍLU ZHUBNOUT JEDNOU PROVŽDY.

Co díky vizualizaci získáte:

✔ Impulz s hubnutím nejen začít, ale sílu dotáhnout to i do úspěšného cíle.
✔ Udržení motivace po celou dobu hubnutí.
✔ Pevnou vůli během celého procesu.
✔ Správné nastavení, aby vás mysl v cíli nezradila a vy jste si dokázala vaše výsledky trvale udržet.

Komentáře

Přidat komentář