Abychom zdravě jedli, není nutně potřeba používat pro někoho méně známé potraviny. Vyvážený jídelníček můžeme připravit i z běžně dostupných a tradičních potravin. Pro ušetření si můžeme pomoci jednoduchou záměnou dražších trendy potravin za ty opomíjenější, ale zato stejně nebo neméně hodnotné. Např. chia semínka můžeme dobře nahradit lněným semínkem, protože obojí je velmi dobrým zdrojem omega 3 nenasycených mastných kyselin. Místo quinoi můžete zkusit jáhly. Pokud nemáte obtíže s mléčnými výrobky, nemusíte nutně pořizovat rostlinné nápoje, které jsou mnohonásobně dražší. I zakoupení masa je výhodnější než si kupovat kvalitní šunky nebo uzeniny, které mají nižší obsah masa a platíte „drahou vodu“, která je ve výrobcích obsažena. Často je v uzeninách také vysoké množství tuku, které je procentuálně zahrnuté do obsahu masa.
Při výběru surovin je vhodnější dávat vždy přednost základním potravinám, které nejsou nijak ochucené, a proto mohou být i levnější. Současně se tím vyhneme množství přidaného cukru, soli, dochucovadel, přídatných látek a ještě k tomu ušetříme. Pokud si budeme svačiny a obědy připravovat doma, často nás vyjdou mnohem výhodněji, než zakoupení obložených baget, sladkého pečiva či jídla v restauraci a můžeme přímo ovlivnit správné množství i složení pokrmu.
Lidé si často myslí, že co je zdravé, tak není chutné, ale nemusí to být vůbec pravda. Velmi záleží na způsobu přípravy jednotlivých pokrmů a na vaší kuchařské fantazii. Někomu nemusejí chutnat nové a netradiční potraviny. Pokud je nechcete zařadit do svého jídelníčku, tak to současně nemusí znamenat, že je pro vás zdravé stravování nemožné. Někdy stačí vyměnit některé příliš tučné suroviny v receptu za ty méně tučné, snížíte množství cukru, soli, vyměníte pšeničnou mouku za celozrnnou a hned máte nutričně výhodnější jídlo bez zbytečných složitostí.
Stáhněte si e-book zdarma
Jak zhubnout bez hladovění
V novém e-booku najdete:
Jak si upravit stravu na hubnutí
Jak při hubnutí nehladovět
7denní jídelníček zdarma
Strategie hubnutí